Bursztyn, ametyst i wiele innych minerałów było od wieków, niezastąpionym tworzywem w rękach artystów i rzemieślników. Różnorodne i piękne kształty oraz gamę barw kamieni porównać można z bogactwem kwiatów. Zachwyca przede wszystkim nieskazitelna przezroczystość i połysk.
Kupcy starożytni wytyczyli specjalny trakt nad morze Bałtyckie, skąd przywozili cenny bursztyn na ozdoby dla rzymskich elegantek. Świątynie były zaopatrywane w jantar, którego woń dodawała powagi wszelkim uroczystościom. Bursztynowy trakt był przez wieki znanym traktem handlowym.
Wszystkie kamienie ozdobne i szlachetne są cennym surowcem jubilerskim, służą do produkcji galanterii artystycznej oraz znajdują zastosowanie w przemyśle. Są dzisiaj bardziej poszukiwane niż kiedykolwiek, a ich ceny stale wzrastają. Piękny i różnorodny świat kamieni szlachetnych jest ciekawy i godny poznania. A przeżycia na pewno będą niezapomniane.
Bursztyniarstwo ludowe rozwinęło się na dużą skalę w XVIII i XIX wieku. Najbardziej znane są wyroby kaszubskie i kurpiowskie - naszyjniki, paciorki, ogniwa do bransoletek itp. W tym czasie jantar obrabiano ręcznie.
Wyroby z bursztynu cieszą się dzisiaj dużym powodzeniem. Artyści plastycy wykonują wyroby z jantaru, oprawiają je w srebro, a nawet w złoto i znajdują wielu nabywców. Bursztyn ma więc szerokie zastosowanie. Jego przezroczyste i piękne barwy, służą do wyrobu biżuterii, przedmiotów artystycznych i galanteryjnych. Do najcenniejszych należą bursztyny jasnożółte, przezroczyste, a szczególnie te, które mają zachowane w swoim wnętrzu różne ciekawe owady.
Obróbka bursztynu
Magiczne własności bursztynu
- ##wstaw_linki_2##linki2##