Jesienią, w okresie bicia gęsi, jedzono gęsią okraskę.. Do smakołyków zaliczał się zylc, czyli galareta z nóżek zakwaszona octem. Mięso jadano dawniej w zasadzie tylko z okazji wieprzobicia, ważnych uroczystości rodzinnych oraz Świąt.
Rynczoki to placki z mąki gryczanej pieczone na fajerkach płyty kuchennej (rynkach). W niedzielę podawano placek ze słodką kruszonką i wafle, czyli gęste ciasto naleśnikowe pieczone w wafelnicach.
Na każdej uroczystości ludowej i podczas każdego święta na stołach pojawia się bigos, ogórki kiszone i chleb ze słynnym smalcem.
Oczywiście w kuchni kaszubskiej przeważają potrawy z ryb. Ryby marynowano w przyprawach, wędzono, zasalano w kamiennych garach, w zalewie w beczkach, opiekano na fajerkach kuchennych, zawijano w gazetę i pieczono na węgliszkach, gotowano w wywarach z warzywami jako smak dla zupy, smażono w tłuszczu w różnych panierach z mąki, suchego chleba czy tak, jak się to robi obecnie, w jaju i bułce tartej. Dziś nieraz do panierki do ryb używa się mleka, śmietany czy piwa, a smażalnie ryb kuszą turystów smakowitym zapachem.
- ##wstaw_linki_2##linki2##